• Home
 • Přístroje Akai
 • Prospekty
   
 • Schematické diagramy
   
 • Subjektivní poznámky
   
 • Staré a stále krásné
   
 • Open Reel Technics a další
   
 • Teac X2000R
 • Sony TC-645
   
 • Technics
  RS 1700

   
 • Technics
  RS 777

   
 • ReVox B77
  MkII.
   
 • Pásky  
   
 • Kazetové přístroje
   
 • Ghetto-blastery
       

  Akai GX-747

   

  Model GX-747 je nejvyšší komerční model, který byl kdy vyroben firmou AKAI. Je to velice luxusní přístroj, vyráběný v letech 1982-84, jehož prodejní cena se i dnes pohybuje na relativně vysoké úrovni (45 až 60 tis.Kč). Vlastně to je asi nejdražší RtR Akai, patrně s vyjímkou studiového modelu Akai PRO-1000, který je ovšem velice vzácný.

  Uvedený model se vyráběl ve dvou provedeních jako GX-747 a GX-747dbx. Jak je z uvedeného zřejmé, druhý model byl vybaven také kompandérem DBX I. Tím bylo dosaženo sqělého odstupu sig./šum, který dosahuje až 96dB. Pokud však DBX kompandér není korektně a přesně nastaven, může docházet k tzv. dýchání signálu, které působí velice rušivě. DBX určitě dobře znáte např. z kazetových decků Technics, kde byl v osmdesátých letech hojně používán vedle tehdy běžných Dolby B, C. Zajímavé však je, že oba modely GX-747 i GX-747dbx se tehdy prodávaly za prakticky shodnou cenu. Avšak toto bylo vykoupeno tím, že model s dbx měl ručková VU měřidla (stejná jako u GX-646), protože LED bar indikátory, které byly použity u modelu bez dbx, byly tehdy patrně velice drahé. Modelů s dbx je určitě v Evropě méně a jsou vzácnější. Tento model bohužel nemám. Podobně jako všechny předchozí modely, byly i tyto GX-747dbx vyráběny v provedení silver nebo antracit.

  Základní koncepce provedení páskové dráhy, postranních napínacích kladek a otočných vodítek byly zcela převzaty z modelu GX-646. Přístroj je na první pohled velice podobný, viditelnou změnou jsou ručkové VU indikátory, které byly u modelu GX-747 nahraženy dlooouuuuhýýýými LED bar indikátory s celkem 2 x 24 LED a velkoplošným výklopným krytem ovládacích prvků s okénkem. Z tohoto důvodu musely být zmenšeny hlavní otočné regulátory úrovně záznamu pro mikrofony i pro line in, ale kroužky pro memorizování nastavené hodnoty zůstaly zachovány i zde. Přístroj dostal také vyšší nožičky, aby se čelní kryt dal zcela vyklopit. Ostatní ovládací prvky zůstaly prakticky totožné. Pro tlačítka ovládání funkcí posuvu byl použit stejný blok s mikrospínači jako u modelu GX-77, kde bočně umístěné tlačítko, u GX-77 určené pro aktivaci loadovacího rolleru, nyní slouží pro „Auto Mute“. Tato funkce umlčí signál a automaticky zastaví záznam vždy po 4 sekundách. Průhledný kryt LED indikátorů na sobě má stupnici v dB. Rozsah VU měřidla je kalibrován a funguje relativně velice přesně. Průhledný akrylátový kryt VU je také podsvícený dvěma žárovkami, takže i při nízkém okolním osvětlení je stupnice v dB dobře viditelná a čitelná. Na levé střední části přibyla posuvná kulisa funkce „Cue Review“ s aretací, tedy možnost odposlechu z pásky i při rychlopřevíjení pro možnost rychlejšího vyhledání konce signálu, záznamu nebo mezer.

  Mechanické části, motory a brzdy jsou prakticky stejné jako u modelu GX-646. Základním rozdílem však jsou přidané obvody elektronických brzd - řízených triaky, kdy podobně jako u GX-625, byla přidána deska řízení a ovládání. Elektronické brzdy umožňují postupné zpomalení a zastavení pohybu na přesně označeném místě s relativně vysokou přesností. Tyto brzdy začínají pracovat od vzdálenosti přibližně 2 min. od zvoleného bodu. Čítač počítadla snímá údaj z perforovaného kotouče se dvěma řadami obdélníkových otvorů, přičemž náhon kola je uskutečněn pryžovým řemínkem z čelního pravého otočného vodítka - kladky.
  Dalším tlačítkem ve střední levé části je přepínač velikosti cívek (10,5“ / 7“). Toto tlačítko vlastně přepíná napětí na motory cívek (předřadné rezistory), a tím mění kroutící moment.

  Dalším rozdílem, který je skryt uvnitř, jsou obě postranní kladky s tlumícími vodítky. U tohoto přístroje, pokud dojde k vymotání pásky, přístroj se samozřejmě ihned zastaví a současně obě krajní vodítka, zde poháněná malými motory se pootočí a zaaretují do výchozí polohy. Potom je možno snadno zavádět pásku do pracovní oblasti páskové dráhy. Pokud je páska nasazena a stiskneme některé z tlačítek posuvu, nejprve se obě vodítka opět automaticky pootočí do pracovní polohy a teprve potom začne přístroj vykazovat činnost. U každého vodítka je tedy malý DC motorek, který přes pryžový řemínek pohání převodovku s ozubenými kolečky a pootáčí vodítky. Avšak tyto malé řemínky začnou bohužel po určité době prokluzovat. Všechny základní funkce vodítek zůstaly zachovány jako u výše uvedeného GX-646, tedy tlumí mechanické rázy při změnách režimu posuvu, vedou pásku na obě kladky a současně pracují jako senzory a spínají na konci pásky (na pásce musí být nalepen kovový proužek). Motorem ovládaná vodítka je drobná, ale krásná maličkost, která působí velice elegantně a především luxusně.

  V oblasti nad blokem hlav je modul přesného programovatelného digitálního čítače proběhnutého času, který čítá s přesností na sekundy, přičemž na rozdíl od GX-625 funguje i při rychloposuvech nebo reverzaci. Toto počítadlo má rozsah až do 5h:59m:59s. Na tomto bloku můžeme najít takové funkce jako zastavení („Auto „0“ Stop“) nebo mnohonásobné opakování určitého úseku, vymezeného „0:00:00“ a koncovým údajem počítadla. Toto nastavení úseku můžeme zadávat buďto automaticky - stisknutím tlačítka „Auto Set“ nebo manuálně, kdy postupně zadáme hodiny, minuty a sekundy. Pokud zvolíme přehrávání nebo záznam v opačném směru (reverze), můžeme dalším tlačítkem spustit čítání času nahoru “Count Up” nebo dolů (tj. čas se bude odečítat). Na ovládacím panelu lze také navolit funkci mezičasu „Lap“, která vlastně pracuje jako druhé, zcela nezávislé digitální počítadlo času, dále „Memory“ pro zapamatování určitého místa a tlačítka „Set“, „Select/Clear“ a „Reset“. Na tento panel byly přesunuty také přepínače režimu reverze „Rev Selector“ a jemného řízení rychlosti posuvu („Pitch Control“), které funguje jen při funkci play/reverze, nikoliv při záznamu.

  Analogové obvody přehrávacích a záznamových zesilovačů zůstaly totožné jako u GX-646. Samozřejmě má opět přepínač na pásky typu „EE“ a možnost jemného nastavení předmagnetizace „Bias Adjust“.

  K oběma přístrojům Akai GX-646 i GX-747 bylo možno dokoupit kouřový akrylátový kryt cívek, který je stejný pro oba tyto přístroje i pro další jako byly GX-635 a GX-636. V současné době se cena tohoto krytu pohybuje kolem pěti až osmi tisíců korun, dle stavu.
  Podobně bylo možno k oběma modelům dokoupit a připojit dálkové kabelové ovládání model RC-21 nebo luxusnější bezdrátové infračervené DO, model RC-90. Zde byla dodávána zvlášť jednotka přijímače, kterou bylo nutno připojit do konektoru na zadní straně přístroje a umístit (položit) na horní stranu mezi cívky. Samotný dálkový ovladač (IF vysílač) byl napájen čtyřmi tužkovými články AA.

  Celý přístroj vypadá skutečně impozantně a asi nemusím říkat, že funguje nádherně a patří mezi skutečné šperky technicistní éry počátku osmdesátých let minulého století.

  Drobná příhoda na závěr...
  Když jsem před pár lety se sbíráním těchto přístrojů začínal, žádný E-bay ještě nefungoval nebo jsem o něm nevěděl. Koupil jsem tedy to, co bylo tehdy dostupné v Praze a okolí ... od známých nebo z bazaru. Nejdříve jsem tedy vlastnil černý GX-646, potom také černý GX-747. Jistě, je to také ušlechtilý stroj, ale je prostě "smutný" .... a já chtěl stříbrnou verzi. Do inzertních novin Annonce jsem tehdy zadal inzerát na prodej mého černého GX-646. Za dva dny jsem si chtěl zkontrolovat, zda jsem inzerát zadal správně, a zda je také uveden na webu .... Objevil  jsem ho tam prakticky ihned, a vše se zdálo být v pořádku, poznal jsem svůj text, který vychvaloval vysokou kvalitu přístroje a vyjmenovával hlavní přednosti a parametry.
  Ale najednou jsem se zarazil, text byl zcela identický, ale já se spletl a omylem tam napsal, že se jedná o GX-747 a ještě stříbrné provedení. Jak se mi tohle mohlo stát?, ríkal jsem si, no asi jsem blbej!  A potom, asi po dvou hodinách, jsem se na inzerát podíval znovu .... a hle, inzerát byl sice totožný, používal můj text  včetně stejné prodejní ceny (až na barvu a model), ale bylo tam uvedeno jiné telefonní číslo.
  Zavolal jsem tam, ale majitel mi sdělil, že pro GX-747 si večer někdo přijede, a že je již zamluvený. Ale já jsem stále opakoval, "že ho prostě chci!!!" a hotovo!! Nakonec jsem tedy učinil nabídku, že dám o 3 tis. více. Na to již zareagoval. Odpoledne jsem si vyzvednul nádherný přístroj, včetně dvou NAB adaptérů a akrylátového krytu cívek, to vše za krásnou cenu.

  Doslov:
  až doma jsem zjistil, že na zadní straně zůstal připevněn inventární štítek jedné velké organizace, asi jim tam dlouho ležel ve skříni a nikdo ho neuměl nebo nechtěl moc používat, a tak ho prodejce asi zakoupil za směšnou a symbolickou částku nebo si ho zamknul ve své skříni v kanceláři, a později ho nenápadně  přesunul směrem k domovu .... a potom, shodou okolností ve stejnou dobu, ho zrovna chtěl prodat jako já. Tak tomu říkám náhoda, že !  

   

   
    Technické specifikace:  
    systém záznamu: 4-stopy, 2 kanály stereo
    max. průměr cívek: 10”, 26,5cm
    VU metry: LED, 2 x 24 diod (16 zelených a 8 červených)
    rychlosti posuvu: 9,5 cm/s, 19 cm/s
    zkreslení: < 0.4% (1000Hz, “0” VU, 19 cm/s)
    max. odchylka rychlosti: < 0,5% / 19 cm/s
    frekvenční rozsah: 20 to 33.000 Hz ± 3 dB / 19 cm/s (EE tape)
      25 to 26.000 Hz ± 3 dB / 9,5 cm/s
    odstup S/N: > 65 dB / 19 cm/s
      > 58 dB / 9,5 cm/s
    přeslechy mezi kanály: > 40 dB / 1 kHz
    kolísání otáček: ± 0,025% / 19 cm/s
      ± 0,03% / 9,5 cm/s
    doba rychlopřevíjení: ÷ 4 min. (1040m)
    frekvence předmag./mazání: 100 kHz
    úroveň mazání: > 70 dB
    mazací hlava: E4-245 (x2)
    nahrávací hlava: R4-241 GX head (x2)
    přehrávací hlava: P4-500 GX head (x2)
    vstupy: Line 70 mV / 100 kΩ, DIN 2,0 mV
      Mic 0,25 mV / 600 Ω
    výstupy: Line 0,775V / 0dB, DIN 0,3 mV
    sluchátka: 1,3mW, ≥ 8 Ω
    rozměry: 440 (v) x 493 (š) x 256 (h) mm.
    hmotnost: 23,2 kg.
    m. příkon: 140 W.
    cena v roce 1984: 2850,-DM
       
   
   
   
  GX-747  odklopený kryt
   
  Akai GX-747
   
  ovládací prvky
   
  uzavřený kryt
   
  detail spodní části
   
  detal digitálního počítadla
   
  sejmutý čelní kryt
   
  sejmutý čelní kryt
   
  hlavy a pásková dráha
   
  digitalní  počítadla
   
  deska řízení motorů
   
  detail otočných vodítek
   
  Akai GX-747  prospekt
   
  Akai GX-747  katalog